BIOGRAFIA

Agata Suchocka – pisarka, poetka, tłumaczka, malarka i piosenkarka, kompozytorka i autorka tekstów.

        Urodziła się 24.04.1980r. we Wrocławiu.
Ukończyła I Liceum Ogólnokształcące w Suwałkach. W czasach licealnych aktywnie uczestniczyła w życiu artystycznym szkoły i regionu, udzielając się w wielu konkursach piosenki (Sacrum w Literaturze, Konkurs Poezji i Pieśni Patriotycznej, Ogólnopolski Konkurs Recytatorski, Festiwal Piosenki Obcojęzycznej – wraz z zespołem zdobyła Grand Prix), których laureatką zostawała przez szereg lat, prezentując piosenki autorskie. Otrzymywała nagrody w ogólnopolskim Konkursie Jednego Wiersza, organizowanym przez jej szkołę macierzystą. W tym też czasie w suwalskim Młodzieżowym Domu Kultury odbył się jej wieczór autorski, obejmujący wernisaż prac plastycznych i koncert, prezentujący jej poezję, fragmenty prozy oraz piosenki. Została zaproszona do udziału w audycji Radia Białystok ukazującej dokonania młodych twórców. W międzyczasie opublikowała opowiadanie „Hieny Cmentarne”, które zdobyło nagrodę w konkursie organizowanym przez czasopismo „Łowca Wyobraźni”. Jej utwory zostały również ujęte w antologiach Konkursu Jednego Wiersza.
Po przeprowadzce do Wrocławia, gdzie ukończyła Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych, a później anglistykę na Uniwersytecie Wrocławskim (tłumaczenia literackie) zaczęła udzielać się na lokalnej scenie muzycznej, zakładając zespół rockowy CARIZMA, którego wokalistką była przez dwa lata. Zespół zagrał m.in. podczas finału WOŚP i wrocławskich Juvenaliów, a także brał udział w finale studenckiego festiwalu FAMA w Szczecinie. W późniejszym okresie współtworzyła kilka projektów muzycznych (FAZA, Prozac, Latte Band) oraz występowała solowo (m.in. w klubie Firlej). Leszek Kopeć zaprosił ją do autorskiej audycji „Muzyczna Cyganeria” w Polskim Radiu Wrocław. Przez kilka miesięcy współpracowała z wrocławskim Salonikiem Trzech Muz, jej wiersze znalazły się w antologiach podsumowujących warsztaty literackie.
Przetłumaczyła na j. angielski tom wierszy autorstwa Darii Narbut, zatytułowany „The Hunter” oraz teksty z dwóch pierwszych albumów zespołu COMA (umieszczone na stronie zespołu).
Bohaterowie jej opowiadań i powieści to jednostki wybitne, ale jednocześnie aspołeczne, wiecznie poszukujące i kontestujące zastaną rzeczywistość. W swoich utworach porusza tematy trudne, niewygodne i kontrowersyjne, nie bojąc się przełamywać tabu, sięga do tradycji turpistycznych, jednocześnie dbając o formatywne piękno stosowanego języka.
Obecnie mieszka w Opolu wraz z mężem i dwiema córkami. Jest sopranistką w chórze Filharmonii Opolskiej. Uczy języka angielskiego w szkole podstawowej. W nielicznych wolnych chwilach maluje i koncertuje na lokalnych scenach (ostatnio u boku Marka Wooda i Laury Kaye podczas Drum Fest 2014). Gra na gitarze i skrzypcach.
W 2015 roku ukazała się jej debiutancka powieść (choć słowo debiut jest tutaj mało trafne…) zatytułowana „Woła mnie ciemność”, pierwsza z gotyckiego cyklu inspirowanego twórczością Anne Rice. W roku 2016 wypuściła w świat nowelę obyczajową „O jeden krok za daleko”, która dostępna jest w wersji ebook.

Reklamy